اندکی اندیشه (پايگاه اطلاع رساني دکتر حسینعلی رحمتی)

...
آسیب شناسی مواجهه ما با مسائل اخلاقی فضای مجازی آسیب شناسی مواجهه ما با مسائل اخلاقی فضای مجازی
✅ هر چند وقت یک بار به خاطر ویدیو یا تصاویر نامناسبی که از سوی سلبریتی ها و چهره‌‌‌‌های مشهور شبکه‌‌‌‌های اجتماعی منتشر می‌شود شاهد موجی از اعتراض و انتقاد و بحث و گفت وگو و ارایه راهکار از سوی اقشار تحصیل کرده و مسوولان گرفته تا کاربران عادی در فضای مجازی و حقیقی هستیم،‌ و معمولا پس از چند روز همه چیز به فراموش سپرده می‌شود تا وقتی مورد بعدی فراگیر شود.
پنج شنبه بیست و هشتم اسفند ۹۹
♦️♦️جیک جیکِ مستانِ «میلاد»ها بر شاخه شکننده شبکه‌‌‌‌های اجتماعی ♦️♦️جیک جیکِ مستانِ «میلاد»ها بر شاخه شکننده شبکه‌‌‌‌های اجتماعی ده اشتباه چهره‌‌‌‌های مشهور شبکه‌‌‌‌های اجتماعی:

دستگیری میلاد حاتمی، از شاخ‌‌‌‌های اینستایی و متهم به راه اندازی سایت قماربازی و شرط بندی در ترکیه و استرداد او به ایران، بار دیگر ضرورت ارزیابی انتقادی رفتار چهره‌‌‌‌های فعال در شبکه‌‌‌‌های اجتماعی را آشکار کرد. انس و ارتباط بیش از اندازه این افراد با شبکه ها به مرور زمان موجب شده که آنها به این توهم دچار شوند که «فضای حقیقی هم مانند فضای مجازی است». این توهم موجب می‌شود که آنها امکان تصمیم گیری درست و زندگی معقول و اخلاقی در این فضا را از دست بدهند، و برای خود و دیگران دردسر ساز شوند.
شنبه بیست و سوم اسفند ۹۹
♦️«ساسی مانکن» و آتشی که به جان فرزندان مان می‌افتد ♦️«ساسی مانکن» و آتشی که به جان فرزندان مان می‌افتد ✅ الف) ساسی مانکن، خواننده ایرانی خارج نشین، در تبلیغ ویدیوی جدید خود از چهره ای استفاده کرده که عده زیادی معتقدند بازیگر زن فیلم‌‌‌‌های غیراخلاقی است. چنین کاری حتی در کشور‌‌‌‌های غربی هم کم سابقه است. اگر این مدعا درست باشد با توجه به این که تبلیغ فوق در کمتر یک روز فقط در صفحه خود ساسی و تهیه کننده اش بیش از ده میلیون بار دیده شده است، و با توجه به این که تجارب قبلی نشان داده تعداد بسیار زیادی از نوجوانان و جوانان کشورمان مشتری ویدیو‌‌‌‌های این خواننده هستند، و با توجه به افزایش دسترسی بچه ها به اینترنت به خاطر غیرحضوری شدن کلاس‌‌‌‌های شان، می‌توان گفت این نسل باز هم در برابر یک هجمة اخلاقی جدید قرار گرفته است.
چهارشنبه سیزدهم اسفند ۹۹
♦️آیا آموزه‌‌‌‌های اسلامی برای زیست اخلاقی در فضای فجازی کاربرد دارد؟ ♦️آیا آموزه‌‌‌‌های اسلامی برای زیست اخلاقی در فضای فجازی کاربرد دارد؟ فضای مجازی عرصه ای جدید برای کنشگری اخلاقی در دنیای امروز است. برای زیست اخلاقی در این فضا باید موضوعات، مسائل و چالش‌‌‌‌های اخلاقی مربوط به آن را شناسایی و برای آنها چاره اندیشی کرد. برای این کار علاوه بر عقل بشری، از آموزه هایی که در قرآن و حدیث و سیره و سنت پیامبرگرامی اسلام(ص) و اهلبیت ایشان(ع) وجود دارد هم می‌می توان استفاده کرد، چرا که این آموزه ها فرازمانی و فرامکانی است.
یکشنبه دهم اسفند ۹۹
♦️♦️والدینِ مردود: ده خطای اخلاقی والدین در آموزش آنلاینِ فرزندان ♦️♦️والدینِ مردود: ده خطای اخلاقی والدین در آموزش آنلاینِ فرزندان به مدد فراگیر شدن ویروس کرونا وتعطیلی مراکز آموزشی،آموزش‌‌‌‌های آنلاین در سراسر کشور به طور گسترده آغاز شد (کاری که از سال ها قبل باید انجام می‌شد). به همین خاطر، پدرومادرها و فرزندان (و حتی ‌کادر آموزشی کشور) ناگهان با یک موقعیت جدید و مجموعه ای از وظایف در استفاده از فضای مجازی برای تحصیل مواجه شدند که نسبت به آنها تجربه و آگاهی قبلی نداشتند ولی مجبور به انجامش بودند سه شنبه چهاردهم بهمن ۹۹
آمار سایت
مشاهده کامل آمار