اندکی اندیشه (پايگاه اطلاع رساني دکتر حسینعلی رحمتی)

...
جستجو
اخفاءالمثل: ضرب المثل هایی طنزآمیز درباره اخلاق فضای مجازی  (1) اخفاءالمثل: ضرب المثل هایی طنزآمیز درباره اخلاق فضای مجازی (1) اخلاقی زیستن در فضای مجازی نیازمند آموزش و فرهنگ سازی است، و یکی از ابزارهایی که برای این کار می شود به کار برد استفاده از ضرب المثل است که در فرهنگ و ادب سرزمین ما و دیگر جوامع سابقه ای طولانی دارد. از آنجا که در ادبیات اخلاق فناوری اطلاعات (اَخفا) چنین کاری نشده بود نگارنده تصمیم گرفت در این زمینه طبع خود را بیازماید. از این رو با بهره گیری از گنجینه غنی ضرب المثل های کهن فارسی، نمونه هایی از ضرب المثل های متناسب با فضای مجازی را، همراه با رگه هایی از طنز، تدوین کرد و آنها را «اَخفاءالمثَل» نامید که هم بر وزن «ضرب المثل» است هم کلمه اَخفا (مخفف اخلاق فناوری اطلاعات) در آن وجود دارد. امید که مقبول طبع مردم صاحب هنر شود. سه شنبه ششم خرداد ۹۹ ♦️ توهین اشکال ندارد، فقط مرا «ببینید» ! ♦️ توهین اشکال ندارد، فقط مرا «ببینید» !
✅ ما آدم های ساده ای هستیم که گمان می کنیم سلبریتی ها آدم هایی ساده و نادان اند. به آنها می خندیم که چرا کارهای عجیب و غریب می کنند، چرا حتی غلط های تایپی نوشته‌هایشان را اصلاح نمی کنند، چرا لحظه به لحظه عکس های زن و شوهری شان را توی چشم هزاران نفر می کنند، چرا رکیک می نویسند، وقیح عمل می کنند، زشت می گویند، تتوهای عجیب و غریب می کنند، هر روز عریان تر و بدن نماتر خود را به نمایش می گذارند، اگر به طور طبیعی به چشم نیامدند سعی می کنند با فیلترهای متنوع برنامه ها، و حتی اگر لازم شد با گریم و جراحی و آرایش و هر کار دیگر خود را «متفاوت» نشان دهند حتی اگر همه خلق خدا آنها را مسخره و مضحکه کنند. ما ساده ایم که عکس و ویدیو و پست های شان را برای یکدیگر ارسال می کنیم و پای لایوهای شان می نشینیم.

شنبه سوم خرداد ۹۹
فضای مجازی و آبرویی که به «مویی» بند است فضای مجازی و آبرویی که به «مویی» بند است در چند روز گذشته تصویر غیرمحجبه یک از خانم های بازیگر کشورمان در فضای مجازی منتشر شد. این تصویر که ظاهرا برگرفته از صفحه این بازیگر در شبکه های اجتماعی بود با این زیرنویس که او کشف حجاب کرده دست به دست شد. ایشان بلافاصله این تصویر را حذف کرد و ضمن تکذیب کشف حجاب، توضیح داد که قصد داشته آن را برای یکی از دوستانش به طورخصوصی ارسال کند اما «به اشتباه آن را برای چند لحظه در استوری اش گذاشته است». ایشان ضمن عذرخواهی، از دیگران درخواست کرد از انتشار این تصویر خودداری کنند. (برای مشخص نشدن نام این خانم از درج آدرس مطلب خودداری می شود)
دوشنبه بیست و نهم اردیبهشت ۹۹
🔻 صبوحانه: ایده یابی قرآنی برای زیست اخلاقی در فضای مجازی (6) 🔻 صبوحانه: ایده یابی قرآنی برای زیست اخلاقی در فضای مجازی (6) از چند سال قبل آرزو داشتم با این سوال که «قرآن درباره فضای مجازی چه پیام هایی برای ما دارد؟» قرآن را مطالعه کنم. تا این که اخیرا توفیق شروع این کاررا پیدا کردم. آنچه از این به بعد، به برکت آغاز ماه رمضان، با عنوان صبوحانه تقدیم شما می شود تفسیر قرآن نیست، بلکه *نکته ها و ایده هایی* است که با تامل در آیات قرآن، از منظر اخلاق فناوری اطلاعات، به آن رسیده ام.
خوشحال می شوم اگر انتقادها و پیشنهادهای خود را درباره آن به بنده اطلاع دهید.
در هر مورد، ابتدا خود آیه و سپس آدرس آن، و سپس نکته ها یا ایده هایی که به ذهن رسیده است درج می شود.
فرصت را مغتنم می شمارم و از اساتیدی که با مطالعه نمونه اولیه کار، نظرات خود را درباره آن بیان کردند تشکر و قدردانی می کنم.

امید که در ماه قرآن، هر صبح، صبوح تان از می معرفت آکنده و صبوحی تان مداوم باشد.
شنبه بیستم اردیبهشت ۹۹
✳️ صبوحانه: ایده یابی قرآنی برای زیست اخلاقی در فضای مجازی(5) ✳️ صبوحانه: ایده یابی قرآنی برای زیست اخلاقی در فضای مجازی(5) از چند سال قبل آرزو داشتم با این سوال که «قرآن درباره فضای مجازی چه پیام هایی برای ما دارد؟» قرآن را مطالعه کنم. تا این که اخیرا توفیق شروع این کاررا پیدا کردم. آنچه از این به بعد، به برکت آغاز ماه رمضان، با عنوان صبوحانه تقدیم شما می شود تفسیر قرآن نیست، بلکه *نکته ها و ایده هایی* است که با تامل در آیات قرآن، از منظر اخلاق فناوری اطلاعات، به آن رسیده ام.
خوشحال می شوم اگر انتقادها و پیشنهادهای خود را درباره آن به بنده اطلاع دهید.
در هر مورد، ابتدا خود آیه و سپس آدرس آن، و سپس نکته ها یا ایده هایی که به ذهن رسیده است درج می شود.
فرصت را مغتنم می شمارم و از اساتیدی که با مطالعه نمونه اولیه کار، نظرات خود را درباره آن بیان کردند تشکر و قدردانی می کنم.

امید که در ماه قرآن، هر صبح، صبوح تان از می معرفت آکنده و صبوحی تان مداوم باشد.
شنبه بیستم اردیبهشت ۹۹
آمار سایت
مشاهده کامل آمار