جدیدترین مقالات - چهار

...
💢 متاورس،‌ و معضلِ زیست انسان معاصر روی گُسلِ‌‌‌‌های اخلاقی 💢 متاورس،‌ و معضلِ زیست انسان معاصر روی گُسلِ‌‌‌‌های اخلاقی 🔻آیا در پس تصاویر دل انگیزی که سعی می‌شود از متاورس ارایه شود، سویه هایی از تهدید و معضلات اخلاقی هم وجود دارد؟ با تامل در اخبار و گزارش‌‌‌‌های مربوط به این زیست-جهان می‌توان برآورد کرد که حضور افراد در این فضای جدید، آنها را با چالش‌‌‌‌های اخلاقی گوناگونی مواجه می‌کند که موارد زیر از آن جمله است: یکشنبه بیست و نهم اسفند ۰۰ متاورس؛ آرمانشهر، یا ویرانشهرِ اخلاقیِ عصر جدید؟ متاورس؛ آرمانشهر، یا ویرانشهرِ اخلاقیِ عصر جدید؟ کارکرد جهان متاورسی از نظر اخلاقی چگونه است؟ مکتوب حاضر در صدد پاسخ به این سوال است. البته از آنجا که هنوز کم و کیف زندگی در این فضا حتی برای طراحان آن هم چندان روشن نیست، آنچه ارایه می‌شود منظری آینده پژوهانه دارد و نمی‌توان آن را قطعی دانست. دوشنبه بیست و سوم اسفند ۰۰ دانلود مقاله: «تدوین نظام اخلاقی اسلام درباره فضای مجازی: ضرورت ها و بایسته ها» دانلود مقاله: «تدوین نظام اخلاقی اسلام درباره فضای مجازی: ضرورت ها و بایسته ها» ✍🏻 حسینعلی رحمتی، «تدوین نظام اخلاقی اسلام درباره فضای مجازی: ضرورت ها و بایسته ها»،
منتشرشده در کتاب «فلسفه در مواجهه با فضای مجازی: مجوعه مقالات منتخب بیست و یکمین همایش حکیم ملاصدرا»، تهران: بنیاد حکمت اسلامی صدرا، چاپ اول، 1397، ص 167-198.
___

برای دانلود متن مقاله اینجا را کلیک کنید.
شنبه شانزدهم بهمن ۰۰
متاورس و اخلاق: آیا گذشته را چراغ راه آینده خواهیم کرد؟ متاورس و اخلاق: آیا گذشته را چراغ راه آینده خواهیم کرد؟ نخستین گام برای مواجهه علمی و معقول و منطقی با فناوری هایی چون متاورس آن است که ما از کار‌‌‌‌های کرده و ناکرده گذشته خود در زمینه اخلاق فناوری اطلاعات درس ها و تجربه‌‌‌‌های لازم را کسب کرده و آنها را چراغ راه آینده خود قرار دهیم. توجه داشته باشیم که فناوری‌‌‌‌های جدید منتظر اقدام اخلاق پژوهانه ما نمی‌مانند؛ بلکه از کوچکترین منفذی که پیدا کنند وارد زندگی شهروندان جوامع مختلف، و از جمله جامعه ما، می‌شوند. پنج شنبه نهم دی ۰۰ فایل صوتی و گزارش نشست روش ایده­ یابی قرآنی در  اخلاق فناوری اطلاعات فایل صوتی و گزارش نشست روش ایده­ یابی قرآنی در اخلاق فناوری اطلاعات عضو هیات علمی پژوهشگاه قرآن و حدیث: از آموزه‌‌‌‌های قرآنی می‌توان برای تدوین نظام اخلاقی اسلام درباره فناوری اطلاعات و ارتباطات و فضای مجازی استفاده کرد، اما این کار باید به صورت روشمند، علمی و براساس یک الگوی توجیه پذیر انجام شود.
* فایل صوتی در ادامه مطلب
دوشنبه ششم دی ۰۰
آمار سایت
مشاهده کامل آمار