اندکی اندیشه (پايگاه اطلاع رساني دکتر حسینعلی رحمتی)

...
مجموعه ويديوهاي اخلاق در فضاي مجازي (2)مجموعه ويديوهاي اخلاق در فضاي مجازي (2) کدام یک از سه دیدگاه درباره اخلاق فضای مجازی قابل دفاع است؟ مجموعه ويديوهاي اخلاق در فضاي مجازي (1)مجموعه ويديوهاي اخلاق در فضاي مجازي (1) در هر يک از اين ويديوها يکي از موضوعات، مباحث و چالش هاي اخلاقي مربوط به فضاي مجازي مطرح مي شود.اين مجموعه به همت «مجمع عالي حکمت اسلامي قم» تهيه شده است.
جلسه اول: چرا در فضاي مجازي کمتر احساس مسووليت مي کنيم؟ و چرا مراعات اخلاق در اين فضا هم لازم است؟
🔻حوزه‌‌‌‌های علمیه و  نسلِ شبکه‌مندِ «لیروا منکم»🔻حوزه‌‌‌‌های علمیه و نسلِ شبکه‌مندِ «لیروا منکم» گسترش شبکه‌‌‌‌های اجتماعی در جامعه ما، حوزه‌‌‌‌های علمیه را با نسل جدیدی از مستمعان مواجه کرده که یکی از مهم ترین ویژگی‌‌‌‌های شان حضور در فضای مجازی و انس با شبکه‌‌‌‌های اجتماعی است. به همین خاطر چنانچه روحانیون مناسبات حاکم بر این شبکه ها و فضای زیستی این مستمعانِ شبکه‌مندِ «حاضر ولی غایب» را نشناسند، در انجام وظایف تبلیغی خود با چالش‌‌‌‌های فراوان مواجه خواهند شد. حوزه‌‌‌‌‌‌‌‌های علمیه؛ نسل جدید، زبان جدید (قسمت 4 و پایانی) حوزه‌‌‌‌‌‌‌‌های علمیه؛ نسل جدید، زبان جدید (قسمت 4 و پایانی) هر نسلی برای خود فضای گفتمانی و گفتاری ویژه ای دارد. از آنجا که زبان به معنای عام آن وسیله ای برای ایجاد ارتباط است، شناخت و استفاده درست از آن در ایجاد همدلی و انس با نسل جدید موثر است. بدیهی است با توجه به شرایط نوپیدای دنیای امروز و تحولات نسلی ایجاد شده در جامعه ما، امروزه نمی‌توان به راه‌‌‌‌های پیشین و کانال‌‌‌‌های قبلی ارتباط با جامعه، به ویژه نسل جوان، بسنده کرد. حوزه‌‌‌‌های علمیه؛ نسل جدید، زبان جدید   (قسمت 3)حوزه‌‌‌‌های علمیه؛ نسل جدید، زبان جدید (قسمت 3) حوزه‌‌‌‌های علمیه در مواجهه با نسل جدید، نه تنها باید وضعیت فعلی آنان ر ا بشناسند و به طور معقول و منطقی با آن مواجه شوند، بلکه لازم است آینده‌‌‌‌های کوتاه مدت و دراز مدتی که در پیش است را نیز در نظر بگیرند. بایسته است که از هم اکنون مطالعاتی جدی برای «آینده پژوهی» در حوزه‌‌‌‌های علمیه شکل گیرد و با توجه به سیر تحولات همه جانبه جامعه ما و همچنین جامعه جهانی، روند حرکت آینده این تحولات رصد شده و از جهت دین و دین داری و پرسش‌‌‌‌های فرا رو و شناخت فرصت ها و تهدیدهایی که این تغییرات در اختیار نهاد‌‌‌‌های دینی قرار می‌دهد مسئله را مورد مداقه قرار داده و برای آنها برنامه ها و راهکار‌‌‌‌های مناسب تدوین شود. 🟣 حوزه‌‌‌‌های علمیه؛ نسل جدید، زبان جدید   (قسمت 2)🟣 حوزه‌‌‌‌های علمیه؛ نسل جدید، زبان جدید (قسمت 2) شناخت نسل جدید باید بر اساس نگاه مثبت و تعاملی با این نسل و از سر همراهی و همدلی و قائل شدن شخصیت و احترام برای آنها باشد. این کار به شرطی قرین موفقیت خواهد بود که جوان و جوانی به عنوان مجموعه ای از ویژگی‌‌‌‌های مثبت همچون شور و نشاط، کنجکاوی و جستجوگری، تعالی طلبی و میل به پیشرفت، علاقمندی، عشق و محبت طلبی نگاه شود. غفلت از این نگاه، راه را بر همدلی و همراهی بسته و باعث خواهد شد نسل جدید نسبت به پذیرش مبلغان و منادیان دین و دین داری، و در مواردی خود دین، از خود علاقه چندانی ابراز نکند.
حوزه‌‌‌‌های علمیه؛ نسل جدید، زبان جدید   (قسمت ۱ )حوزه‌‌‌‌های علمیه؛ نسل جدید، زبان جدید (قسمت ۱ ) 🔹متن زیر (که در چند قسمت تقدیم می‌شود) بازنشر مقاله ای است که در سال 1385 منتشر شده است. بچه هایی که زمان نگارش این مقاله به دنیا آمده اند الان حدود شانزده ساله اند و مباحث مطرح شده، درباره آنان هم صدق می‌کند.
تعامل سازنده و تاثیر گذار بین روحانیان حوزه‌‌‌‌های علمیه و جوانان جامعه آنگاه حاصل خواهد شد که هر دو طرف به وظایف و مسئولیت‌‌‌‌های خود آگاهی یافته و به طور جدی در صدد ایجاد گشایش در این مسیر باشند.
بی‌توجهی به ایده‌پردازی یکی از ضعف‌‌‌‌‌های نهاد‌‌‌‌های پژوهشی استبی‌توجهی به ایده‌پردازی یکی از ضعف‌‌‌‌‌های نهاد‌‌‌‌های پژوهشی است حجت‌الاسلام والمسلمین رحمتی با اشاره به اینکه اساس و قدم‌‌‌‌‌های اولیه در تحقیق و پژوهش با ایده پردازی شکل می‌گیرد، گفت: بی‌توجهی به ایده‌پردازی یکی از ضعف‌‌‌‌‌های نهاد‌‌‌‌های پژوهشی ما است، سازمانی که می‌خواهد پیشرفت کند باید ایده‌ها را جدی بگیرد، هر چند به ظاهر غیرمعقول به نظر بیاید.
جدیدترین اخبارمجموعه ويديوهاي اخلاق در فضاي مجازي (2)1401/09/09مجموعه ويديوهاي اخلاق در فضاي مجازي (1)1401/09/09🔻حوزه‌‌‌‌های علمیه و نسلِ شبکه‌مندِ «لیروا منکم»1401/09/03حوزه‌‌‌‌‌‌‌‌های علمیه؛ نسل جدید، زبان جدید (قسمت 4 و پایانی) 1401/08/30حوزه‌‌‌‌های علمیه؛ نسل جدید، زبان جدید (قسمت 3)1401/08/29🟣 حوزه‌‌‌‌های علمیه؛ نسل جدید، زبان جدید (قسمت 2)1401/08/27حوزه‌‌‌‌های علمیه؛ نسل جدید، زبان جدید (قسمت ۱ )1401/08/26بی‌توجهی به ایده‌پردازی یکی از ضعف‌‌‌‌‌های نهاد‌‌‌‌های پژوهشی است1401/08/04 ♦️ حوزه‌‌‌‌های علمیه و ضرورت تربیت طلابِ اَخفاپژوه 1401/06/23💢 نیورالینک: پیوند مغز با کامپیوتر آری، با اخلاق چطور؟1401/06/18نسبي گرايي اخلاقي از ديدگاه استاد مطهري1401/06/17💢 آيا ماشین‌‌‌‌های هوشمند موجب «بازنشستگي اخلاقي» انسان می‌شوند؟1401/06/11💢جامعه شتابناک و ذهن آشوبناک: چالش هاي اَخلاق پژوهيِ فضاي مجازي در جامعه در حال گذار1401/06/08 شیعه حسینی، و زیست اخلاقی در فضای مجازی (5)1401/06/01🔹 سقایِ ساقیانِ ثاقب1401/05/16
دانلود درسگفتارها و سخنرانی ها
آمار سایت
افراد آنلاین
بازدید کل
159667
بازدید ماه
2116
بازدید روز
6
آمار سایت
مشاهده کامل آمار