استادمطهري و شرايط موفقيت در تبليغ دين در دنياي امروز

...
جستجو
۱۳۹۷/۲/۱۳ پنج شنبه
(0)
(0)
استادمطهري و شرايط موفقيت در تبليغ دين در دنياي امروز
استادمطهري و شرايط موفقيت در  تبليغ دين در دنياي امروز
🍀استادمطهري و شرايط موفقيت در  تبليغ دين در دنياي امروز

🔻 شهيد مطهري دغدغه احياي #دين و #دينداري را داشت، لکن کسي نبود که از وضع و شرايط روزگار خويش غافل باشد. او هم نگاهي به جامعه معاصر ايران داشت هم توجهي به تحولات جهاني عصر حاضر. از يک طرف مي دانست که امروزه از طريق مراکز آموزشي يا رفت و آمد و ارتباط مردم کشورها با يکديگر ، هنچنين از طريق ابزارهاي ارتباطي و مانند آن، انديشه هاي گوناگون و متنوع به جامعه ما وارد مي شود و سوال هاي گوناگوني را فراروي نسل #جوان قرار مي دهد و از طرف ديگر ناراحت و نگران بود که چرا در چنين شرايطي، توليد و صدور انديشه و فعاليت هاي تبليغي ما ـ در قياس با دنياي امروز و نيازهاي آن ـ اندک و ناچيز است (پيرامون انقلاب اسلامي، ص32 ـ 33 و حماسه حسيني، ج1، ص199 و 348).

🔻 از نظر ايشان شرط موفقيت يک #پيام و تبليغ آن، #عقلي بودن و قدرتمندي محتوايي پيام است (حماسه حسيني، ج1، ص211). استاد در اين باره تجربه غرب را يادآور مي شود و يکي از دلائل دين گريزي غربيان و رواج ماديگري را در آن دیار، نبود يک مکتب فلسفي معقول و سازگار با علم از يک طرف، و تبليغ برخي مطالب سست و کم مايه به عنوان دين از طرف ديگر مي داند (اصول فلسفه و روش رئاليسم، ج1، مقدمه).  به باور ایشان #مبلغان و مدافعان دین نباید از ورود اندیشه های مخالف بهراسند بلکه باید خود را تقویت نمایند. ایشان معتقد است «هر مکتبی که به ایدئولوژی خود ایمان و اعتقاد و اعتماد داشته باشد، ناچار باید طرفدار #آزادی اندیشه و آزادی #تفکر باشد.» (پیرامون انقلاب اسلامی، ص9).

🔻 از نظر شهيد مطهری تبلیغات در عصر جدید همچون یک میدان کارزار است و برای موفقیت در آن بایستی از مهارت ها و تاکتیک های مناسب و نظم وبرنامه ریزی کمک گرفت. ایشان به #مبلغ دینی در عصر حاضر هشدار می دهد که «در چنین عصری تو باید بلد باشی حرف خودت را خوب بزنی. استدلال بکنی. اگر در اعصار گذشته، مبلغ شرایط سخت و سنگینی داشت، در زمان ما آن شرایط ده برابر و صد برابر شده است.»  اهمیت این امر برای ایشان به اندازه ای است که کار یک مبلغ را در حد کار یک مرجع و #مجتهد می داند (حماسه حسینی، ج3، ص337 ـ 338 و ج1، ص347 ـ 348).
نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر
آمار سایت
مشاهده کامل آمار