عاشورا و اخلاق: شیعه اخلاقی نیاز جامعه امروز ما

...
جستجو
۱۳۹۶/۷/۸ شنبه
(0)
(0)
عاشورا و اخلاق: شیعه اخلاقی نیاز جامعه امروز ما
عاشورا و اخلاق: شیعه اخلاقی نیاز جامعه امروز ما
عاشورا و اخلاق: شیعه اخلاقی نیاز جامعه امروز ما
(ارایه شده در یک گروه تلگرامی به مناسبت محرم حسینی)

🔺1. برگزاری مراسم عزاداری و ابراز احساسات نسبت به واقعه عاشورا (که اگر به درستی انجام شود بسیار ارزشمند است)، و ابراز علاقه نسبت به خاندان اهلبیت، در واقع به خاطر بزرگداشت اهدافی است که امام و یارانش به خاطر آنها کشته شدند. از این رو توجه این بعد از حادثه، نباید ما را از هدف اصلی غافل کند.
🔺2. هدف اصلی امام حسین(ع) تربیت جامعه و اصلاح آن بوده است.
🔺3. مهم ترین (یا یکی از مهم ترین ) بعد این تربیت، تربیت اخلاقی بوده است. پس هدف امام تربیت انسان های اخلاقی بوده است. از این رو شیعه واقعی کسی است که بیشترین تقید را به اخلاق دارد.
🔺4. امام با قیام خود نشان داد که هر کس در جامعه اسلامی وظایفی بر عهده دارد. یعنی مکتب حسینی مکتب مسوولیت است.
🔺5. با توجه به بینش و منش امام ویارانش، وظایف اخلاقی مهم ترین وظایفی است که انسان بر عهده دارد
🔺6. شیعه واقعی کسی است که به دنبال شناخت این وظایف و عمل به آنها است
🔺7. بنابراین، شیعه (یعنی پیرو بودن) اقتضا می کند که نه تنها در ایام محرم بلکه در همه طول سال باید به دنبال شناخت این وظایف و عمل به آنها باشیم.
🔺8. وظایف اخلاقی یک شیعه آگاه و اخلاقی، در همه عرصه های زندگی مطرح است. شیعه اخلاقی هم نسبت به خداوند، هم نسبت به خود، هم نسبت به دیگران، هم نسبت به محیط زیست و موجودات دیگر وظایفی را بر عهده دارد. (هر یک از این وظایف باید به تفکیک معرفی شود)
🔺9. بهترین راه تبلیغ شیعه، امام حسین(ع)، اهلبیت و به طور کلی اسلام در عصر حاضر این است که هر یک از ما با عمل کردن به وظایف اخلاقی خود در همه عرصه هایی که گفته شد، کوشا باشیم.
🔺10. عاشورا و فرهنگ حسینی، میراث تربیتی و اخلاقی بسیار ارزشمندی است که امروزه به صورت امانت در دست ماست. از این رو (جدای از سفارش اهلبیت و بزرگان دین به حفظ آن) اخلاق نیز حکم می کند که امانت دار خوبی باشیم و آن را بدون تحریف به دست آیندگان بسپاریم.
حسینعلی رحمتی
6 مهر 96
نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر
شرکت سازنده