مواظب باش «برادر جان»

...
جستجو
۱۳۹۸/۳/۲۴ جمعه
(0)
(0)
مواظب باش «برادر جان»
  مواظب باش «برادر جان»

❌  مواظب باش «برادر جان»

 

✅ اخیرا از تلويزيون سريالي پخش مي شود به نام «برادر جان». مضمون کلي آن ضرورت اداي حق الناس و کسب رزق حلال و رفع کدورت ها است. طبيعتا بيان اين موضوعات به زبان هنر بسيار ارزشمند است. اما به نظر مي رسد در ساخت اين سريال چند خطاي غيرقابل چشم پوشي وجود دارد: 

 

✅1. فضاي کلي سريال يک فضاي غمبار، همراه با خشونت، ناراحتي، عصبانيت وترس و اضطراب است. بخشي از اين خشونت ها کلامي است. چهره هاي شاخص سريال عصباني هستند، بر سر يکديگر فرياد مي زنند. نگاه شان همراه با عتاب و سرزنش است. بخشي ديگر خشونت فيزيکي آن هم گاه به عريان ترين صورت است. از دعواهاي متعدد و درگيري هاي متنوع گرفته تا تهديد مداوم يکديگر و حتي آتش زدن محل کار و زندگي. در هر قسمت شاهد چهره هاي خشن، عاصي، گريان، و زخمي بازيگران هستيم. به اين ها بيافزاييد ترس و نگراني هايي که به بهانه هاي مختلف، از آسيب ديدن زن باردار گرفته تا گم شدن افراد يا طلاق گرفتن زن و شوهرها، به مخاطب منتقل مي شود. مجموع اين موارد هر شب حجم زيادي از ناراحتي، عصبانيت و اضطراب را به مخاطبي منتقل مي کند که پس از يک روز کاري قرار است روزه خود را در کنار خانواده افطار کند. در جامعه ما امروزه بهانه هاي خشونت و عصبانيت وجود دارد؛ و نبايد آن را افزايش داد.  

 

✅ 2. از بين موارد فوق، متاسفانه آتش زدن محل کار و زندگي در چندين مورد و حتي با ذکر جزييات درسريال نشان داده شده است. اين يک مورد را به خاطر بدآموزي بيشترش جدا ذکر کردم. اين سريال محدوديت سني ندارد و طبيعتا نوجوانان و جواناني که آن را مشاهده مي کنند مستعد آن هستند که ضمن هم ذات پنداري با شخصيت هاي سريال، آن را به عنوان يک راه حل (هرچند غلط) بپذيرند. از اين رونبايد تعجب کرد اگر در آينده در مواجهه باهر مشکلي به جاي حل آن از راه تدبير و عقلانيت و مراجعه به قانون، خود دست به اقدام هايي چون آتش زدن يا اسيدپاشي کنند. 

 

✅ 3. از پيامبر اکرم(ص) و امام صادق(ع) نقل شده که انسان روزه دار در دو زمان شاد و خوشحال است: يکي هنگام افطار وديگر هنگام ملاقات پروردگارش (ميزان الحکمه، ج6، ص394).  از برنامه سازان تلويزيون انتظار مي رود که جهت گيري برنامه شان در راستاي اين سخن باشد. تجربه سال هاي نه چندان دور نشان داده که با پخش سريال هاي طنزآميز در وقت افطار، مي توان شادي روزه داران را دوچندان کرد.

 

حسینعلی رحمتی

10 خرداد 1398

نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر