‍ ⛔️ مومو از بچه‌های ما چه میخواهد؟: نگاهی به چالش جديد فضاي مجازي

...
جستجو
۱۳۹۹/۷/۲۸ دوشنبه
(0)
(0)
‍ ⛔️ مومو از بچه‌های ما چه میخواهد؟: نگاهی به چالش جديد فضاي مجازي
‍ ⛔️  مومو از بچه‌های ما چه میخواهد؟: نگاهی به چالش جديد فضاي مجازي

💀در روز هاي اخير رسانه ها از تکرار چالشي در فضاي مجازي خبر مي دهند که به چالش مومو، momo challenge مشهور شده است و همچون نمونه دیگرش، #نهنگ_ آبی، مخاطب آن عمدتا نوجوانان و جوانان هستند. روش کار اين چالش، که تا کنون بيشتر در #واتس_اپ و #فيس_بوک مشاهده شده، به اين صورت است که توسط شماره اي ناشناس  از مخاطب درخواست مي شود که پيامي را براي کاربری به نام مومو ارسال کند. و هربار در پاسخ، تصاوير خشونت بار و حشتناک جديدي براي مخاطب ارسال مي گردد  از او خواسته و حتي تهديد مي شود که دست به اقدامات خطرناک بزند و نتيجه را به مومو اطلاع دهد.

💀 مومو به صورت بازي نيست که لازم باشد نصب و اجرا شود؛ بلکه حالت چالش و درگير کردن مخاطب در چرخه اي از فعاليت ها را دارد. پروفايل آن تصوير زشت و ترسناک يک دختر است. اين تصوير از يک مجسمه ژاپني تهيه و با اندکي تغيير براي عکس پروفايل مومو انتخاب شده است.

🔻در ارتباط با چالش #مومو مواردي از خودکشي نوجوانان ديده شده که احتمال داده مي شود تحت تاثير آن باشد. به هر حال، با توجه به دسترسي نوجوانان و جوانان کشورمان به شبکه هاي اجتماعی، رو لازم است ضمن اطلاع رساني درباره آن، به والدين و فرزندان هشدارهاي لازم داده شود.

🔻پيامدها:
ابعاد و اهداف اين چالش هنوز چندان روشن نشده است. شايد فقط زاييده ذهن يک انسان بيمار براي اذيت کردن ديگران باشد؛ شايد براي کسب اطلاعات و نقض حريم خصوصي، يا انتقام و اخاذي باشد. اما به هر حال امکان اين  که مخاطبان خود را دچار آزار و شکنجه  روحي و عاطفي، يا حتي مجبور به خودزني يا خودکشي کند  زياد است.

🔻چه بايد کرد؟
مثل مواجهه با ديگر معضلات اخلاقي و چالش هاي موجود در فضاي مجازي، نخستين کار «کسب آگاهي» و «اطلاع رساني» است. والدين و ديگران بايستي ابتدا اطلاع لازم را درباره شيوه کار اين چالش و پيامدها و راه هاي مقابله با آن کسب کنند.
سپس، و از آن مهم تر، بايستي با فرزندان خود درباره اين مسئله صحبت کنند و آنها را راهنمايي کنند که به تماس يا پيام هاي کساني که نمي شناسند به هيچ وجه پاسخ ندهند.  و اگر با چنين مواردي مواجه شدند سريعتر به والدين خود يا به  ديگر افراد قابل اعتماد خبر دهند.

💢 سخن آخر:
فضاي مجازي در کنار فوايد زياد خود، زيستگاه بي اخلاقي ها و خطرات فراواني نيز هست، و نوجوانان و جوانان نخستين قربانيان آن هستند. آنها را در اين معرکه تنها نگذاريم.

#حسينعلي_رحمتي
 21 مرداد 1397
( #بازنشر مطالب پیشین)
 @harahmati

نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر
آمار سایت
مشاهده کامل آمار