پدر و مادر عزيز، لطفا جاهاي خالي اين خبر را شما پر کنيد، پيش از آن که دير شود

...
جستجو
۱۳۹۷/۱۱/۱۱ پنج شنبه
(0)
(0)
پدر و مادر عزيز، لطفا جاهاي خالي اين خبر را شما پر کنيد، پيش از آن که دير شود
 پدر و مادر عزيز، لطفا جاهاي خالي اين خبر را شما پر کنيد، پيش از آن که دير شود

  پدر و مادر عزيز، لطفا جاهاي خالي اين خبر را شما پر کنيد، پيش از آن که دير شود

 

✅ با وجود اين که موضوعات فراواني براي نگارش مطلب درباره اخلاق فضاي مجازي دارم و سعي مي کنم در انتشار آنها عجله نکنم؛  گاه به خبرهايي بر می خورم که موجب مي شود اين قرار را به هم بزنم؛ به ويژه خبرهايي که مربوط به سوءاستفاده از اعتماد و سادگي نوجوانان و جوانان، و به طور خاص دختران، و فريب و اذيت و آزار، و گاه متاسفانه قتل آنهاست. مطلب زير يکي از آن خبرهاست.

 خبر را بخوانيد، و به اين نکته توجه کنيد که به راحتي مي توانست نام شما به عنوان پدر يا مادر اين گزارش، و نام دختر يا پسرتان به جاي دختر و پسر اين گزارش باشد. خبر را با توجه به اين سوال بخوانيد که: «چه بايد کرد؟». نگارنده نيز در پايان چند نکته را بيان خواهد کرد.

 

✅  اما خبر: «رئیس پلیس فتا تهران بزرگ اظهار کرد: پدر جوانی با حضور در اداره پلیس گفت که دخترش چندی قبل در یکی از کانال‌های تلگرامی با پسر جوانی که «محسن» نام دارد آشنا شده و این پسر بعد از جلب اعتماد دخترش، با وی در نزدیکی محل سکونتشان در خیابان جیحون قرار ملاقات گذاشته است. پسر جوان پس از قرار خیابانی که با دختر نوجوان داشته به بهانه‌ای او را به خانه‌اش در منطقه جنت‌آباد کشیده و سپس با تهدید وی را مورد آزار و اذیت قرار داده است. پسر فریبکار از این اقدام شوم، فیلمبرداری کرده و پس از رهایی دختر ۱۴ ساله یک فیلم از صحنه‌های آزار و اذیت‌ها را برای این دختر ارسال کرده و سپس با تهدید اقدام به اخاذی از او کرده است. دختر نوجوان نیز از ترس آبرویش و با توجه به تهدیدهای محسن چند بار طلاهای مادرش را سرقت کرده تا بتواند خواسته‌های این پسر را برآورده کند، اما زمانی که متوجه می‌شود این اخاذی‌ها و تهدیدها پایانی ندارد برای رهایی از تهدیدهای پسر جوان از پدرش درخواست کمک می‌کند.» (سايت انتخاب، 8 بهمن 1397، کد خبر: ۴۵۵۸۹۶)

 

✅  حال که خبر را خواندید بد نيست بدانيد:

🔻 1. فضاي مجازي کاربردهاي مفيد فراوان دارد، ولي متاسفانه سياهچاله هاي اخلاقي زيادي هم دارد که هر لحظه ممکن است بچه هاي ما در آن سقوط کنند. بنابراين، بايد به آنها آگاهي هاي لازم را بدهيم.

🔻2. عوامل مختلفي چون عدم ارتباط صميمانه با والدين،تنهايي، نداشتن دوستان خوب، استرس و اضطراب به خاطر کنکور و امتحان، شور و شوق جواني، سادگي و صداقت، کنجکاوي، و عدم آشنايي با خطرات فضاي مجازي مي تواند موجب اعتماد بی جا و شکل گیری روابط پر خطر دختر و پسرها در شبکه هاي اجتماعي شود. خطر وقتي جدي تر مي شود که اين ارتباط به فضاي حقيقي منتقل شود.

🔻3. حسرت هاي بعدي فايده ندارد. به عنوان پدر ومادر، وپيش از اين که بسيار دير شود، سعي کنيد ابتدا با استفاده از افراد مطلع يا مطالعه آثار مناسب ، اطلاعات لازم را درباره خوب و بد شبکه هاي اجتماعي به دست بياوريد تا بتوانيد بچه ها را راهنمايي کنيد. 

🔻4. درست است که مشکلات اقتصادي و گرفتاري هاي زندگي و تلاش براي تنظيم دخل و خرج خانواده، به حدي کافي شما را مشغول کرده است، اما بهتر است هر چند وقت يک بار وقتي را براي بچه ها اختصاص دهيد. با آنها درباره مسائل ومشکلاتشان صحبت کنيد. #فضاي_مجازي بايد يکي از موضوعات اين گفت و گوهاي خانوادگي باشد.

🔻5. هر چه بچه ها بزرگ تر مي شوند نيازها و روحيات شان تغيير مي کند. آنها هميشه ني ني کوچولوهاي ديروز نيستند. آنها را متناسب با نوجواني و جواني شان درک کنيد و نيازهاي شان را در حد توان برآورده کنيد تا به سراغ ديگران نروند.

🔻6. نمي گوييم هر لحظه به گوشي هاي شان سرک بکشيد و آنها را عصباني کنيد، ولي بي تفاوت هم نباشيد. صميمانه با آنها صحبت کنيد. بچه ها معمولا از ترس قضاوت والدين و محکوم شدن توسط آنها مسائل را از آنها مخفي مي کنند.  بنابراين طوري رفتار کنيد که شما را نزديک ترين دوست خود بدانند و در صورتي که با خطري در فضاي مجازي مواجه شدند شما نخستين کسي باشيد که به او خبر مي دهند.

🔻7. اگر مشکل شان را به شما گفتند به جاي اين که سريعا آنها را متهم و محکوم کنيد، ابتدا حرف شان را بشنويد، با آنها همدلي داشته باشيد، دامنه خطر را شناسايي کنيد و سعي کنيد به حل مشکل کمک کنيد. وقت براي سرکوفت زدن و سرزنش کردن هميشه هست.

 

حسينعلي رحمتي 

8 بهمن 1397

نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر