پیش از فراگیری فلسفه اخلاق غرب به این نکات توجه کنیم

...
جستجو
۱۳۹۷/۵/۹ سه شنبه
(0)
(0)
پیش از فراگیری فلسفه اخلاق غرب به این نکات توجه کنیم
پیش از فراگیری  فلسفه اخلاق غرب به این نکات توجه کنیم
در سال های اخیر توجه به آموزش و پژوهش درباره فلسفه اخلاق غرب در کشورمان  افزایش یافته است. این کار اگر به صورت روشمند و برنامه ریزی شده انجام شود فواید فراوانی دارد. از این رو موارد زیر برای آشنایی بهتر و موثرتر با  این فلسفه به علاقه مندان پیشنهاد می شود:

🔻1. توجه به مقاطع و ادوار تاريخي فلسفه اخلاق غرب، و ويژگي هاي هر دوره. 

🔻2. مطالعه بیشتر درباره چهره های شاخص هر یک از ادوار فلسفه اخلاق غرب. مثلا سقراط و ارسطو و افلاطون در يونان باستان، يا مباحث، نظريه هاو مکاتب اخلاقي مطرح در هر دوره.

🔻3. توجه به سير تحولات يک نظريه اخلاقي (مثلا اخلاق فضيلت در يونان باستان، در سده هاي ميانه و در عصر جديد).

🔻4. توجه به دیدگاه های هر یک از فیلسوفان اخلاق غربی در حوزه های دیگری غیر از اخلاق (مثل معرفت شناسی و نفس شناسی) و ارتباط بين اين حوزه ها در منظومه انديشه يک فيلسوف.

🔻5. آشنایی با شرایط زمانی و مکانی هر فیلسوف اخلاق یا زمینه های تاریخی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی طرح هر نظریه اخلاقی.

🔻6. پرهيز از پيشداوري، و تلاش براي «شناخت» فلسفه اخلاق غرب در وهله اول، و بررسي انتقادي آن در مرحله بعد.  

🔻7. شروع مطالعه از آثار کم حجم به حجيم، و از ساده به مشکل.

🔻8. پرهیز  از «خودشيفتگي» نسبت به سنت اخلاقي خود يا «خودباختگي» در برابر تفکر اخلاقي غرب. بلکه مواجهه «خودباورانه» با فلسفه اخلاق، و به طور کلي فلسفه و فرهنگ و تمدن غرب. 
خودشيفتگي مانع از آسيب شناسي انديشه خودي و بارور کردن آن مي شود و خودباختگي مانع از شناخت و بهره گيري از داشته هاي اخلاقي خودي مي گردد. خودباوري است که موجب مي شود در عين توجه به داشته هاي سنت خود، به سنت هاي ديگر هم توجه کنيم و از آن درس ها و بهره هاي لازم را بر گيريم.

🔻 9. توجه به این که اندیشه ورزی های فیلسوفانه درباب اخلاق، منحصر به جهان غرب نیست، بلکه از زمان های دیرین تا عصر حاضر در جوامع شرقی، از جمله در ايران، و در جهان اسلام نیز فیلسوفان اخلاق و نظریه ها و مکاتب اخلاقی گوناگونی وجود داشته و دارند که آشنایی با آنها بر هر دانشجو و علاقه‌مند به فلسفه اخلاق، امری لازم و ضروری است.
حسینعلی رحمتی
21 خرداد 1397
نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر
شرکت سازنده