هرچند به خودش مربوط است، ولی به ما مربوط است !!

...
جستجو
۱۳۹۹/۶/۱۰ دوشنبه
(0)
(0)
هرچند به خودش مربوط است، ولی به ما مربوط است !!
هرچند به خودش مربوط است، ولی به ما مربوط است !!
 ۱. این که یک خانم بازیگر تازه کار با چه کسی ازدواج کند، به خودش مربوط است.
 
۲. این که هر روز با نمایش اداهای بچه گانه زندگی خود و همسرش حاشیه ای بسازد، به خودش مربوط است.
 
۳. این که زندگی مشترکش فقط چند ماه دوام داشته باشد، به خودش مربوط است. 
 
۴. این که بزرگتری نباشد تا به او بگوید «بزرگ شدن» در عرصه زندگی و در دنیای هنر آداب و اصولی دارد، یا اگر به او گفته شده گوش نکند، به خودش مربوط است. 
 
🔻👈 اما، ما هم مقصریم و چیزهایی هم  به ما مربوط است:
 
۱. این که بخواهیم درس عشق و زندگی را از کسی بیاموزیم که فاصله پُستِ او درباره «عهدمان در قرنطینگی» تا پُستِ «از خیلی ها باید بُرید و دور شد» از عمر کرونا هم کمتر است، به ما مربوط است.
 
۲. این که در حقش ظلم کنیم و به جای نقد گفتار و کردار ش، به تعریف و تمجید بی جا از او بپردازیم، و مانع از پیشرفت معقول و منطقی اش شویم، به ما مربوط است.  
 
۳. این که در شبکه های اجتماعی حساسیت مان نسبت به اخبار زندگی او بیشتر از اطلاع از شیوه مبارزه با کرونا باشد، به ما مربوط است.
 
۴. این که درون زندگی خودمان را با برونِ زندگی خانوادگی او مقایسه کنیم و به این بهانه همسرمان را تحقیر کنیم، به ما مربوط است. 
 
۵. این که او را الگوی اخلاق و موفقیت بدانیم و چماقی کنیم برای کوبیدن به سر فرزندمان، به ما مربوط است.
 
۶. این که تصاویر او را در شبکه های اجتماعی منتشر کنیم، به نامش کانال بسازیم، از او و همسرش برای افزایش مخاطبان برنامه های مان استفاده ابزاری کنیم،  به ما مربوط است.
 
۷. این که موجب شویم «غوره نشده» احساس «مویز بودن» کند و درباره همه چیز نظر دهد، به ما مربوط است.
 
۸. این که تعداد اعضا و لایک و کامنت و فورواردهای مربوط به او، چندین و چند برابر مطالب مربوط به شخصیت های علمی و فرهنگی مان باشد، به ما مربوط است.
 
 
✅حضور در شبکه های اجتماعی و فضای مجازی مستلزم داشتن سواد رسانه ای، نگرش انتقادی، و مراعات اصول اخلاقی است. تا وقتی در مواجهه با چهره های مشهور و غیرمشهور در شبکه ها به این نکته توجه نکنیم، نوکر بی جیره و مواجب آنها خواهیم بود و به خاطر دنیای آنها، دنیا و آخرت خود را بر باد خواهیم داد.
 
✅پ.ن: این مطلب گرچه به بهانه یک مورد خاص نوشته شده، ولی مختص آن نیست و ناظر به آسیب شناسی اخلاقی رفتارهای ما نسبت به مشهورکردن دیگران در فضای مجازی است.
 
دکتر حسینعلی رحمتی 
 
۵ شهریور ۱۳۹۹

 

نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر
آمار سایت
مشاهده کامل آمار