⭕️ همدست قاتل در خانه ماست

...
جستجو
۱۳۹۹/۳/۲۴ شنبه
(0)
(0)
⭕️ همدست قاتل در خانه ماست
⭕️ همدست قاتل در خانه ماست
✅چند روز از قتل فجیع رومینا اشرفی، دختر سیزده ساله تالشی، به دست پدرش، گذشت، و ما به راحتی آن را فراموش کردیم. رومینا زنده نمی شود، ولی چنانچه عوامل و زمینه های این فاجعه شناخته نشود هرلحظه ممکن است مشابه آن برای دیگر رومیناهای جامعه ما اتفاق افتد. بنابراین، «علاج واقعه قبل از وقوع باید کرد». 
 
✅اهالی محل و دوستان رومینا انتشار تصاویر این دختر و پسری که فراری اش داده بود در فضای مجازی را «یکی» از عوامل موثر در وقوع این فاجعه تلخ می دانند. ظاهرا قضایا داشته ختم به خیر می شده که انتشار این تصاویر موجب تشدید عصبانیت پدر و اقدام نادرست او می شود. 
 
✅خبرنگار از پدر رومینا می پرسد:  «به صورت شفاف بگو که علت قتل چه بود؟»، و او جواب می دهد: «چون رومینا با یک آدم ... فرار کرده بود از این موضوع آن موقع گذشتم، ولی بدتر از این اقدام، آن عکسها را در اینستاگرام گذاشته بودند. من به بهمن گفتم اگر میخواهی دخترم را خوشبخت کنی چرا چنین تصاویری در اینستاگرام میگذاری؟ از مادر رومینا بپرسید، رومینا را مجبور میکردند در آن حالت از او عکس بگیرند. روزی که تصویر دختر را اینستاگرام دیدم، اذیت شدم. با ابروی خانواده ما در اینستاگرام بازی کرد آدمی که شرف و غیرت داشته باشد، این کار را نمیکند.» (سایت انتخاب، 20 خرداد 1399)
 
✅با توجه به این تجربه و تجربه های مشابه قبلی، لازم است هشدار داده شود که:
 
🔻1. بچه ها نمی دانند فضای مجازی، و به طور خاص شبکه های اجتماعی، در کنار مزایای فراوان خود، می تواند زمینه ساز مشکلات فراوان برای آنها شود، و به آسانی آبرو و حیثیت و مال وحتی جان آنها را بر باد دهد. 
 
🔻2. بچه ها نمی دانند به خاطر کم تجربگی و عدم پختگی، تنوع طلبی و کنجکاوی، و به خاطر شور و شوق و بازیگوشی خاص سن خود، جذابیت های فضای مجازی می تواند آنها را فریب دهد و از سیاه چاله هایی که در این فضا بر سر راه شان قرار دارد غافل شان کند.
 
🔻3. بچه ها نمی دانند که تصاویری که در شبکه های اجتماعی منتشر می کنند برای همیشه باقی می ماند، حتی اگر خودشان آنها را حذف کنند. کافی است در گوشه ای از این کره خاکی یک نفر نسخه ای از این تصاویر را برای خود کپی کند. کار تمام است و اختیار از دست صاحبان تصاویر خارج شده است.
 
🔻4. بچه ها نمی دانند فضای مجازی مِلک مطق و ارث پدری آنها نیست. نمی دانند که رفتار نادرست شان در فضای مجازی، تاثیراتش را در فضای حقیقی نشان می دهد. آینده شان را خراب می کند. دل پدر و مادر را می شکند، حیثیت و اعتبار خود و خانواده شان را در فضای حقیقی خدشه دار می کند. عصبانیت ها و جنون های آنی درست می کند و داس مرگ را بر گردن نازک شان فشار می دهد. 
 
🔻5. بچه ها نمی دانند که لایک ها و کامنت ها و ممبرهای شبکه های اجتماعی لزوما به معنای ارادت صادقانه و درستی رفتارشان نیست، بلکه تشویقی است برای عریان کردن هر چه بیشتر زندگی خود در پیش هزاران چشم گرسنه و کنجکاو که عطش سَرَک کشیدن به زندگی خصوصی آنها را دارند.
 
✅بله. درست است که بچه ها هر روز ساعت ها در شبکه های اجتماعی می چرخند ولی تجربه های تلخی مثل رومینا نشان می دهد که متاسفانه آنها خیلی چیزها را درباره این شبکه ها نمی دانند. و این ندانستن ها است که برای خود و خانواده و جامعه شان هزینه ساز می شود.
 
✅پس چه باید کرد؟
 
در دست همه بچه های ما امروزه یک گوشی موبایل هست؛ پس عملا امکان این هست که قاتلی در خانه ما مخفی شده باشد. بنابراین باید با بچه ها دوستانه صحبت کرد، آنها را آموزش داد و نسبت به خوبی ها و بدی هایی که در شبکه های اجتماعی هست آگاه ساخت. پیش از آنکه داس مرگ رگهای نازکشان را از هم بگسلد یا آتش به خرمن آبرویشان بزند.
 
✍️ دکترحسینعلی رحمتی
18 خرداد  1399

 

 

نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر
آمار سایت
مشاهده کامل آمار