اين دیوار را کلنگی نکنیم، روي همه مان خراب مي شود

...
جستجو
۱۳۹۷/۱۲/۲۳ پنج شنبه
(0)
(0)
اين دیوار را کلنگی نکنیم، روي همه مان خراب مي شود
اين دیوار را کلنگی نکنیم، روي همه مان خراب مي شود

🔺🔻  اين دیوار را کلنگی نکنیم، روي همه مان خراب مي شود

 

 

1. خوشمزگي/ بي مسووليتي / بدجنسي  برخي از ما در فضاي مجازي مثل اين که تمامي ندارد و فقط دنبال فرصت مناسب هستيم. سايت / برنامه «ديوار» را راه اندازي کرده اند تا همه افراد جامعه بتوانند به راحتي، با حذف واسطه ها و با صرفه جويي در وقت و هزينه کالاهاي مورد نياز خود را بخرند يا بفروشند. هزاران نفر هم هر روز با استفاده از اين سايت در حال رفع مشکلات خود و حتي کسب درآمد هستند. در کنار آن، يک نفر مي آيد وسائل استعمال موارد مخدر را مي فروشد، آن ديگري سر ديگران را کلاه مي گذارد، و حتي آن را ابزاري براي خفت گيري و زورگيري در فضاي حقيقي قرار مي دهد، از مشتري هزينه دريافت مي کند بدون اين که جنسي تحويل دهد، شرايط دروغين براي کالاي خود اعلام مي کند، در فضاي حقيقي با فروشنده قرار مي گذارد و به بهانه بررسي کيفيت خودرو، آن را سرقت مي کند. نتيجه اين که پليس فتا با ارسال نامه‌ای به دادسرای جرایم رایانه‌ای خواستار مسدودسازی این سایت مي شود (سايت پارسينه، ۱۸ بهمن ۱۳۹۷)، هرچند خوشبختانه هنوز فيلتر نشده است.

 

2. هدف مکتوب حاضر دفاع از سايت «ديوار» به طور خاص نيست؛ بلکه آن را بهانه اي قرار داده براي آسيب شناسي رفتارمان در فضاي مجازي، و تاکيد بر اين که چگونه سوءاستفاده عده اي محدود، مي تواند به آساني موجب ضرر و زيان هزاران نفر ديگر و محروم شدن کل جامعه از امکانات اين فضا شود. جالب اين که به مجرد فيلتر شدن همه ما به نهادهاي فيلترکننده اعتراض مي کنيم، بدون اين که در مواردي که رفتار خودمان موجب آن شده، به اين رفتارها اعتراضي داشته باشيم. 

 

 3. اخلاقي شدن / بودن فضاي مجازي و تداوم خدمات آن نيازمند احساس مسووليت چند گروه است و بدون همکاري همه آنها اين کار به سامان نمي رسد. يکي نهادهاي حاکميتي، ديگر کاربران، و بالاخره مديران کانال ها، سايت ها وصفحات. البته واقعيت اين است که با توجه به حجم محتوا و تعداد زياد کاربران، نظارت بر همه آنها توسط مديران  امکان پذير نيست. به همين خاطر، هر يک از ما کاربران هم بايد از يک طرف آموزش هاي لازم براي استفاده درست از آن را فرابگيريم و از سوي ديگر بر رفتار خود و ديگران در اين فضا نظارت کنيم.

 

4.  قرآن کريم ما را از پيروي کساني که مانع رسيدن خیر به دیگران می شوند منع کرده است (وَ لا تُطِعْ ... مَّنَّاعٍ لِّلْخَیرِ؛ سوره قلم، آیه 12). امروزه فراهم کردن استفاده از امکانات فضاي مجازي يکي از مصاديق بارز کارهاي خير است. بنابراين وظيفه اخلاقي و انساني ماست که با رفتار مسوولانه، اين فضا را به ديواري براي تبليغ و ترويج رفتارهاي اخلاقي تبديل کنيم، نه سدي براي مانع شدن از کارهاي نيک. دود کارهاي غيراخلاقي در اين فضا به چشم همه مان مي رود.

 

حسينعلي رحمتي 

16 اسفند  1397

نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر