♦️ توهین اشکال ندارد، فقط مرا «ببینید» !

...
جستجو
۱۳۹۹/۳/۳ شنبه
(0)
(0)
♦️ توهین اشکال ندارد، فقط مرا «ببینید» !
♦️ توهین اشکال ندارد، فقط مرا «ببینید» !
 
✅ ما آدم های ساده ای هستیم که گمان می کنیم سلبریتی ها آدم هایی ساده و نادان اند. به آنها می خندیم که چرا کارهای عجیب و غریب می کنند، چرا حتی غلط های تایپی نوشتههایشان را اصلاح نمی کنند، چرا لحظه به لحظه عکس های زن و شوهری شان را توی چشم هزاران نفر می کنند، چرا رکیک می نویسند، وقیح عمل می کنند، زشت می گویند، تتوهای عجیب و غریب می کنند، هر روز عریان تر و بدن نماتر خود را به نمایش می گذارند، اگر به طور طبیعی به چشم نیامدند سعی می کنند با فیلترهای متنوع برنامه ها، و حتی اگر لازم شد با گریم و جراحی و آرایش و هر کار دیگر خود را «متفاوت» نشان دهند حتی اگر همه خلق خدا آنها را مسخره و مضحکه کنند. ما ساده ایم که عکس و ویدیو و پست های شان را برای یکدیگر ارسال می کنیم و پای لایوهای شان می نشینیم. 
 
✅ سلبریتی ها معمولا بسیار زرنگ تر از این حرف ها هستند. اگر شبانه روز هم آنها را نقد یا حتی تمسخر و تحقیر کنیم نه تنها بدشان نمی آیند که بسیار خوشحال هم هستند. چون همه این کارها موجب می شود که به هدف اصلی شان برسند؛ یعنی «دیده شوند».
 
✅ «دیده شدن» یکی از مهم ترین واژه های کلیدی برای شناخت مناسبات اخلاقی حاکم بر شبکه های اجتماعی است.  هر دیده شدنی لزوما غیراخلاقی نیست، بلکه زمانی قابل سرزنش است که با روش های نادرست و برای اهداف غیراخلاقی باشد.
 
✅ عطشِ  دیده شدن در برخی چهره های مشهور فضای مجازی  آیا به معنای آن است که آنها مشکلات  روحی و روانی دارند؟ ممکن است این باشد ولی غیر از آن پای بسیاری از چیزهای دیگر هم در میان است. آنها دوست دارند دیده شوند تا:
 
🔻1. توجه دیگران را به عنوان نشانِ شایستگی، لیاقت، «فضیلت مندی»، و معیارِ «همه چیزدانی» خود جا بزنند. این کار به مرور به آنها یک اعتماد به نفس کاذب می دهد وموجب می شود خود را علامه دهر بدانند و دربارهء عالَم و آدم اظهارنظر کنند.
 
🔻2. بقیهء دیده «نشدن» ها و نداشته های خود را پشت فالوئرها و ممبرها و لایک ها پنهان کنند. نداشته هایی چون دانش و فضل و تخصص و تجربه و ده ها چیز دیگر که افراد همکار یا هم سن شان با زحمت و زمان فراوان به دست آورده اند و اینها فاقد آنند. وقتی می شود با چند حرف و حرکت خلاف عرف و اخلاق، جمع کثیری از کاربران ساده دل و کنجکاو و غافلِ فضای مجازی را به دنبال خود کشید، و آنان را نردبان ارضای ناداشته های خود کرد، چرا باید زحمت مطالعه و تامل و تلاش و حرف حساب زدن را بر خود تحمیل کرد؟
 
🔻3. بتوانند بازاریابی و درآمدزایی کنند. شاخ و پلنگ و مشهور شدن در فضای مجازی باعث می شود که سفارش های تبلیغاتی بیشتر، و میزان درآمدها افزایش یابد. بنابراین عجیب نیست که رد پای برخی سلبریتی ها را در کارهای غیرقانونی و غیراخلاقی از قبیل پولشویی دیده می شود.
 
✅پس چه باید کرد؟ 
خوشمان بیاید یا نه، عصر شبکه های اجتماعی عصر سربرآوردن بی دردسر کوتوله ها و شهرت بادآوردهء بی مایه ها «هم» هست. یک تلفن همراه می خواهد و یک شارژ اینترنت، و مقداری وقاحت و سماجت و پررویی، تا یک فردِ ناشناس به سرعت برق و باد تبدیل شود به مرشد و راهنما و مراد و مقتدای دختران و پسران ما در فضای مجازی. ممبرهای میلیونی و لایوهای چندصدهزار نفری آنها نشان می دهد که این اسطوره های دروغین عصر جدید در کار خود متاسفانه کم و بیش موفق هم هستند. 
 
✅ما نمی توانیم آنها را به کلی از فضای حقیقی و مجازی حذف کنیم؛ باید آنها را به عنوان یک «واقعیت» بپذیریم، وضعیت شان را درک کنیم و اگر می توانیم راه گفت وگو را با آنها بگشاییم با این امید که رفتارشان اصلاح شود. 
از آن مهم تر، می توانیم با پرهیز از انتشار مطالب آنها، آگاه کردن جامعه، بالا بردن سواد رسانه ای خود، و معرفی انسان های شایسته و اسوه های اخلاقی واقعی به فرزندان مان، بازارشان را تا حد ممکن از رونق بیاندازیم، و سفارش قرآنیِ «يا أَيُّهَا الَّذينَ آمَنُوا قُوا أَنْفُسَکُمْ وَ أَهْليکُمْ ناراً وَقُودُهَا النَّاس‏»(سوره تحریم/ آیه 6) را آویزه گوش کرده، و خود و اطرافیان مان را از آتش بی اخلاقیِ آنان دور نگاه داریم.
 
حسینعلی رحمتی 
1 خرداد ۱۳۹۹

 

نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر