خطرناک تر از تغییر جنسیت

...
جستجو
۱۳۹۹/۶/۱۷ دوشنبه
(1)
(0)
خطرناک تر از تغییر جنسیت
خطرناک تر از تغییر جنسیت

«شب گذشته خبری مبنی بر این که محمدرضا فروتن بازیگر سینما اقدام به تغییر جنسیت کرده است، به یکی از پربحثترین موضوعات فضای مجازی تبدیل شد و شایعات مختلفی پیرامون این موضوع مطرح شد. در نهایت محمدرضا فروتن، صبح امروز با انتشار پستی در صفحه شخصی خود در اینستاگرام، با تکذیب این خبر، به شایعات پایان داد» (سایت میزان، 16 شهريور 1399، کد خبر: ۶۵۳۲۷۵).

تغییر جنسیت (یا به تعبیر برخی، «تطبیق شخصیت»)، مسئله ای شخصی است که انجام آن توسط دیگران و حتی افراد مشهور، حتی اگر اخبارش صحت هم داشته باشد، به خود آنها مربوط می شود. این کار اگر با مراعات ضوابط قانونی، شرعی، و اخلاقی انجام شده باشد به خودی خود خطری را متوجه جامعه نمی کند و اگر خطری هم داشته باشد متوجه خود فرد است؛ اما، از منظر آسیب شناسی اخلاقی شبکه های اجتماعی، از آن خطرناک تر این است که ما:

  1. خبر مربوط به مسائل شخصی دیگران را بدون بررسی صحت و سُقم آن در شبکه های اجتماعی منتشرکنیم.
  2. گمان کنیم اگر خبری صحیح است، برای انتشار آن لازم نیست از صاحبش اجازه بگیریم.
  3. با بی تعهدی تمام، آبرو و حیثیت آدم ها را دستمایه شوخی های غیراخلاقی خود کنیم، و دور آتشی که به خرمن زندگی دیگران انداخته ایم رقص شادی کنیم.
  4. به آسانی خبرهای راست و دروغ مربوط به دیگران را برای یکدیگر فوروارد کنیم تا دیگران هم از این غذای حرامی که تهیه کرده ایم بی بهره نمانند.
  5.  یک لحظه خود را به جای دیگران نگذاریم، و توجه نکنیم که چگونه یک پسُت یا کامنت ما ممکن است زخم هایی را در روح و روان آدمیان وارد کند که تا پایان عمر التیام پیدا نمی کند.
  6. به این مسئله توجه نکنیم که با توجه به ساختار خاص شبکه های اجتماعی، حق الناسی که از دیگران در این فضا ضایع کرده ایم دیگر قابل جبران نیست.
  7. حریم شخصی دیگران را ابزار تبلیغ سایت و جذب ممبر و بازارگرمی برای کانال وصفحه اجتماعی خود کنیم.
  8. در ذیل پُست های مربوط به زندگی دیگران چندین هزار کامنت بگذاریم و اخلاقستیزانی را تشویق کنیم که با دست اندازی به حریم خصوصی دیگران، کاسبی می کنند.
  9. گمان کنیم آنچه درباره مراعات اخلاق و حقوق دیگران گفته اند مربوط به فضای حقیقی است، و فضای مجازی از نظر مراعات اصول اخلاقی از هفت دولت آزاد است.
  10.  تغییر جنسیت دیگران برای مان مهم تر و جذاب تر از تغییر اخلاقِ خودمان باشد. از تغییر جنسیت احتمالی یک فرد خطرناک تر، تغییر جنسیتِ اخلاقی ماست، که شبکه های اجتماعی را میدان تاخت و تاز بی اخلاقی های خود کرده ایم. برای این مسئله باید فکری بکنیم.

پ ن:

مطلب حاضر نه برای دفاع از یک فرد خاص، بلکه با هدف آسیب شناسی اخلاقی رفتار برخی از ما در شبکه های اجتماعی نگاشته شده است.

16 شهریور 1399

نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر
آمار سایت
مشاهده کامل آمار