طرفداران گرامی، «فیرپلی» مختص مستطیل سبز نیست

...
جستجو
۱۳۹۷/۵/۲۲ دوشنبه
(0)
(0)
طرفداران گرامی، «فیرپلی» مختص مستطیل سبز نیست
طرفداران گرامی، «فیرپلی» مختص مستطیل سبز نیست
‍ طرفداران گرامی، «فیرپلی» مختص مستطیل سبز نیست

️در شبکه های اجتماعی ویدیوی کوتاهی منتشر شده از برخی هم وطنان مان که با طبل و بوق و شیپور جلوی هتل محل استراحت تیم پرتغال تجمع کرده اند تا با سروصدا مانع از استراحت آنها شوند. آن گونه که یکی از حاضران می گوید هدف این است که با مزاحمت برای استراحت این تیم، که در جام جهانی فوتبال روسیه در برابر ایران بازی می کند، آنها را خسته کرده و مانع از پیروزی آنها (و طبیعتا پیروزی تیم کشورمان !) شوند. این عده حتی به درخواست کریستیانو رونالدو بازیکن تیم پرتغال که به آنها یادآر می شود وقت استراحت است توجهی نمی کنند.

️ ابتدا فکر می کنم کلیپ ساخته و پرداخته روحیه شوخ طبعی ایرانیان است ولی وقتی خبر آن را در برخی سایت های معتبر می خوانم که از بازتاب رفتار این عده حتی در رسانه های خارجی خبر داده اند، متوجه می شوم مسئله متاسفانه واقعیت دارد و به تصویری می اندیشم که در ذهن دیگران از فرهنگ ایران و ایرانی پیدا می شود. از آنجا که در ورزش تخصصی ندارم طبیعتا از این منظر حرفی برای گفتن ندارم، ولی برایم مهم است که از منظر اخلاقی نگاهی به این موضوع داشته باشم. 

️هرچه باخود فکر می کنم که در برابر چنین رفتار زشت و غیراخلاقی چه بنویسم فکرم به جایی نمی رسد. معتقدم چنین کاری را، هرچند توسط تعداد اندکی از هم وطنان مان انجام شده، باید به عنوان یکی از نشانه های ضعف اخلاق در جامعه امروزمان در نظر بگیریم و به کمک همه کسانی که دل در گرو ایران و اخلاق دارند برای آن چاره اندیشی کنیم. 

️کارهای غیراخلاقی و به ظاهر کوچکی چون مزاحمت برای تیم مقابل، وقتی در کنار کارهای به ظاهر کوچک دیگری چون فحاشی در صفحه مجازی یک داور یا بازیکن، سلفی گرفتن بر سر راه ماشین های کمک رسان به آسیب دیدگان یک حادثه قرار گیرد، مثل بهمنی می شود که بر سر جامعه جامعه آوار می شود و به همه بنیادهای آن آسیب می رساند. این کارها مانند داستان تخم مرغ دزد است که به مرور زمان زشتی بی اخلاقی را از بین می برد و جرات برای ارتکاب آن را افزایش می دهد. سوراخ شدن کشتی اخلاقِ جامعه همه ما را غرق خواهد کرد.
اگر طرفداران تیم پرتغال چنین رفتاری را با تیم ما می کردند چه می کردیم؟ امام علی(ع) در نامه سی و یک نهج البلاغه به فرزند خود (و درواقع به همه ما) می گوید: «اى فرزند عزيز، نفس خويش را ميزانى بين خود و بين ديگران قرار ده، پس براى ديگران دوست بدار آنچه را که براى خودت دوست مي دارى، و خوش ندار براى ديگران آنچه را براى خودت خوش ندارى».

️در مسابقات ورزشی طبیعتا یک طرف می برد و طرف دیگر می بازد (هرچند امیدوارم تیم ایران همیشه برنده باشد) و پس از مدتی فراموش می شود، اما آنچه تا سال های سال در حافظه ها می ماند و اثرگذار است، رفتارهای زشت و زیبای ورزشکاران و طرفداران آنها است. پیروز واقعی کسانی هستند که جام اخلاق را بالای سر می گیرند. رمز ماندگاری و محبوبیت ورزشکارانی چون پرویز دهداری و غلامرضا تختی را بیش از هر چیز باید در شخصیت اخلاقی آنان جست و جو کنیم. 
حسینعلی_رحمتی 
4 تیر 1397
نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر
شرکت سازنده