اشاعه فحشا  مي کنيم با نیت خیر؛ به همین راحتی

...
جستجو
۱۳۹۷/۱۲/۱۵ چهارشنبه
(0)
(0)
اشاعه فحشا  مي کنيم با نیت خیر؛ به همین راحتی
اشاعه فحشا  مي کنيم با نیت خیر؛ به همین راحتی

اشاعه فحشا  مي کنيم با نیت خیر؛ به همین راحتی

 

اگر کسي از شما بخواهد که آدرس يک کانال يا سايت حاوي تصاوير يا شوخي هاي جنسي را براي فرزندتان ارسال کنيد شما نه تنها اين کار را نمي کنيد بلکه او را سرزنش هم مي کنيد. حال تصور کنيد پدر یا مادری هستید که برای خوشحال کردن فرزندتان تصویر یک کیک تولد زیبا را که در فجازی ديده ايد براي او ارسال کرده اید، یا یک استاد هستید که سخن جالب یکی از بزرگان را دیده اید و بلافاصله آن را برای شاگردان تان فوروارد کرده اید تا آنها هم از آن بهره ببرند؛ يا يا به خاطر تولد يکي از ائمه(ع) بنر جالبي که در فجازي ديده ايد  براي گروه خانوادگي تان ارسال کرده ايد اما بعد از چند لحظه وقتی فرزند، شاگرد يا يکي از افراد فاميل (احتمالا با کلی خجالت و عذرخواهی) نظر شما را درباره آدرس مندرج در مطلب ارسالی تان می پرسد چشم تان از تعجب گشاد می شود و عرق شرم بر پيشاني تان می نشیند؛ چرا که ناخواسته آدرس سایتی حاوی تصاویر مستهجن و کانالی سرتاسر شوخی های رکیک جنسی را به مخاطب تان معرفی کرده اید. 

 

✅ بارها دیده شده که افراد موجه و مقید به اخلاق مطالبی را برای مان می فرستند که در ذیل آن لینک گروه ها و کانال ها و صفحات مطالب زشت و غیراخلاقی وجود دارد. در مواردی اگر فرد فرستنده را نمی شناختیم گمان می کردیم که جزو کسانی است که از طریق معرفی این پایگاه ها کسب در آمد می کند؛ اما واقعیت مطلب این است که در بسیاری از موارد افراد فرستنده به خاطر «بی دقتی» و «بی توجهی» به همه اجزای یک پيام، ناخواسته زمينه ساز ارتکاب يک رذيلت اخلاقي می شوند. 

 

✅ خوب چه اشکالی دارد؟

در فضاي مجازي يک خطاي به ظاهر کوچک مي تواند باورهاي دیني، شخصيت اخلاقي، زندگی خصوصي و حتي موقعیت شغلی و اجتماعی افراد را با مشکلات جدي مواجه کند. به عنوان مثال:

 

1. نوجوان يا جواني که به خاطر لينک معرفي شده در مطلب ارسالي ما با يک سايت پورنوگرافي آشنا و به مطالب آن معتاد مي شود، به مرور زمان مشکلات اخلاقي، روحي و رواني گوناگون پيدا مي کند. 

 

2. زن و شوهري که به خاطر بي دقتي ما به محتواي هرزه نگارانه فجازي دسترسي پيدا مي کنند کم کم توقعات جنسي شان از يکديگر افزايش يافته و در نهايت ممکن است به طلاق عاطفي يا واقعي يا خيانت آنها به يکديگر منجر شود.

 

3. چه خود شما به این سایت ها و کانال ها سر زده باشید چه مطالب ديگران را فوروارد و ارسال کنید، در هر دو صورت هم آبرو و اعتبارتان نزد ديگران خدشه دار مي شود هم موجب اشاعه فحشا، تبليغ باطل و ظلم به ديگران شده ايد که همگي کار غيراخلاقي محسوب مي شود. توجه داشته باشيد که توضیحات یا توجیهات بعدی شما هم ممکن است نه تنها رفع اتهام نکند که کار را خراب تر کند.

 

✅ چه باید کرد؟

1. ده بار گز و یک بار پاره کنيد. پيش از ارسال هر مطلبي براي ديگران همه جاي آن را با دقت بررسي کنيد و اگر حاوي آدرس سايت يا کانالي بود از مناسب بودن مطالب آن براي مخاطب مطمئن شويد. (فقط مطالب جنسي و مستهجن نامناسب نيست، هر چيزي که مناسب سن، روحيات، يا شرايط خاص مخاطب نباشد نامناسب محسوب مي شود).

 

2. با ديدن يک مطلب مفيد ذوق زده نشويد. یکي از شگردهاي ناجوانمردانه برخی از سایت ها و کانال هايي که سراسر آنها مطالب زشت و غيراخلاقي است، این است که در مناسبت هایي چون تولد و شهادت پيامبر(ص) و ائمه (ع) يا عيد نوروز  پست هايي مناسب اين ايام را مي گذارند  و از شما مي خواهند آن را براي ديگران ارسال کنيد.  آن وقت افراد ساده و صادق اما «بی دقت» با دیدن پيام «گل درشت» این بنرها ذوق زده می شوند و آن را سریعا برای دیگران ارسال می کنند؛ بدون این که توجه داشته باشند که با این کار خود به رایگان، موجب تبليغ اين کانال ها و افزايش اعضاي آنها می شوند.

 

✅ دکمه ها و لينک هاي موجود در فضاي مجازي حکم دکمه انفجار بمب را دارد. مواظب باشيم به خاطر يک بي احتياطي کوچک،  به  دنيا و آخرت خود و ديگران آسيب وارد نکنيم.

 

حسينعلي رحمتي 

10 اسفند  1397

نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر