شبکه‌‌‌‌‌های اجتماعی، و چالش خُرده-روایت‌‌‌‌های اخلاقی

...
۱۴۰۰/۲/۱۲ یکشنبه
(0)
(0)
شبکه‌‌‌‌‌های اجتماعی، و چالش خُرده-روایت‌‌‌‌های اخلاقی
شبکه‌‌‌‌‌های اجتماعی، و چالش خُرده-روایت‌‌‌‌های اخلاقی

 

 

🔻 1. میکرو روایت ها و ماکرو روایت ها در جامعه شبکه ای

شبکه‌‌‌‌های اجتماعی محصول دوران پست مدرن هستند و یکی از شاخصه‌‌‌‌های این دوران، همان گونه که فیلسوفانی چون ژان فرانسوا لیوتار خاطر نشان کرده اند، آزاد بودن از قید روایت‌‌‌‌های کلان (Macro-Narratives) و میدان یافتن خرده روایت هایی(Micro-Narratives) است که کلان روایت ها را در همه عرصه ها، از جمله اخلاق به چالش می‌کشند. امروزه شبکه‌‌‌‌های اجتماعی به خاطر خصلت دسترس پذیری که دارند این امکان را برای تک تک شهروندان فراهم کرده اند که در قامت یک نظریه پرداز اخلاقی ظهور کرده و به آسانی هنجار‌‌‌‌های مورد نظر خود را ترویج و تبلیغ نمایند. برای این کار نه به تاملات عمیق علمی نیاز است نه سال ها حضور در آکادمی. تنها داشتن یک گوشی تلفن، یک شارژ اینترنت، اندکی انگیزه و سرسوزنی ذوق کافی است تا هر کس بتواند در قالب متن و صوت و فیلم هر چیزی را به عنوان ارزش یا ضدارزش به دیگران معرفی کند و در مدتی اندک هزاران و بلکه میلیون ها کاربر را به پیروان بی چون و چرای خود تبدیل کند.

 

🔻اما مسئله این است که خوانش‌‌‌‌های اخلاقی این شهروند-کاربران «لزوما» با کلان روایت هایی که از سوی مبلغان سنتی اخلاق مثل روحانیان، نهاد‌‌‌‌های حاکمیتی مانند آموزش و پرورش و آموزش عالی، و رسانه‌‌‌‌های رسمی چون صداوسیما ارایه می‌شود همسان وسازگار نیست. این چالش گاهی در «مفاهیم» ارزش‌‌‌‌های اخلاقی است و گاه در «مصادیق» آنها. به عنوان مثال با بررسی ویدیوهایی که جوانان در شبکه‌‌‌‌های اجتماعی از قبیل اینستاگرام به اشتراک می‌گذارند می‌توان دریافت که مفاهیمی چون قناعت، کم خواهی، و عدم سوءاستفاده از موقعیت که در اخلاق سنتی فضیلت شمرده می‌شد نزد «برخی» از آنان فضیلت محسوب نمی‌شود. از نظر مصداقی هم به عنوان مثال، بی پروایی دختران و پسران در معاشرت‌‌‌‌های اجتماعی که در اخلاق سنتی از مصادیق بی حیایی شمرده می‌شد نزد برخی از جوانان امروز نه تنها بی حیایی محسوب نمی‌شود که از مصادیق فرهیختگی و شعور اجتماعی به شمار می‌آید. این تفاوت‌‌‌‌های ارزشیِ بین نسلی البته نباید به این قضاوت غیرواقع بینانه و غیرمنصفانه منتهی شود که «همه» حاملان و راویان این روایت‌‌‌‌های غیررسمی افرادی اخلاق گریز یا اخلاق ستیز هستند.

 

🔻2. ویژگی‌‌‌‌های خُرده روایت‌‌‌‌های شبکه ای

 

هنجارهایی که توسط مروجان خرده روایت ها از قبیل سلبریتی ها معرفی می‌شود:
1.  معمولا فاقد پشتوانه نظری است.
2. در گزینش آنها نوعی ساده پسندی و سردستی گرفتن به چشم می‌خورد، تا جایی که گاه در قالب شوخی‌‌‌‌های غیراخلاقی متداول در فضای مجازی یا افواه جامعه مطرح می‌شود.
3. مرکزگریز است. یعنی مروجانش الزامی نمی‌ببیند که به فیلسوفان یا مبلغان اخلاق سنتی مراجعه کنند یا هنجار‌‌‌‌های رسمی جامعه را مراعات کنند (مگر این که برایشان پرهزینه باشد).
4. حالتی آوانگارد و خلاف اخلاقیات مرسوم را دارد و به همین خاطر برای مخاطبانش جسورانه و جذاب است.
5. بیشتر به «خواست» مخاطب توجه دارد تا «نیاز» او. چرا که در فضایی فعالیت می‌کند که «دیده شدن» و افزایش فالوور و ممبر و لایک و کامنت بسیار تعیین کننده است و برای فرد شهرت و محبوبیت و قدرت و ثروت و رضایت می‌آورد.
6. مجریانش معمولا نوجوانان و جوانان هستند و همین موجب اعتماد و همدلی کاربران با آنها می‌شود.
7. با بهره گیری از ادبیات گفتاری نسل جدید و توجه به نکات زیبایی شناسانه ارایه می‌شود.

🔻3. پیامد‌‌‌‌های ترویج خرده روایت ها

تا وقتی که این خرده روایت‌‌‌‌های اخلاقی با روایت‌‌‌‌های کلان و مورد تایید عقل و نقل مخالفتی نداشته باشد طبیعتا نه تنها مشکلی ایجاد نمی‌کنند بلکه از جهتی در خدمت ترویج آن کلان روایت هاست ولی با زبانی امروزی تر، اما وقتی با کلان روایت ها در تعارض باشند، با فرض این که همه مدعیات کلان روایت ها را قابل دفاع بدانیم، می‌توانند حقانیت، توجیه پذیری و کاربردی بودن کلان روایت ها را مورد تشکیک قرار می‌دهند. همچنین مطلق گرایی اخلاقی که عمدتا مورد تایید اخلاق سنتی است را تضعیف، و به نسبی گرایی اخلاقی دامن بزنند. از نظر عملی هم تضعیف ارزش‌‌‌‌های قوام بخش جامعه سلامت اخلاقی جامعه را مورد تهدید قرار می‌دهد.

 

🔻4. مواجهه با خرده روایت ها

مدافعان کلان روایت‌‌‌‌های اخلاقی بایستی وجود این خرده روایت ها را به عنوان یک «واقعیت» (و نه لزوما حقیقت) در جامعه شبکه ای شده امروز ایران بپذیرند و با راویان آن نوعی گفتوگوی انتقادی و تعامل مبتنی بر احترام را آغاز کنند. از سوی دیگر برای افزایش سواد رسانه ای و آگاهی اخلاقی مخاطبان تلاش مداوم داشته باشند، از ادبیات و قالب‌‌‌‌های جذاب استفاده کنند، و از همه مهم تر با تقید عملی به اخلاق بهترین مبلغ و مدافع کلان روایت‌‌‌‌های اخلاقی باشند.

 

✍️ دکتر حسینعلی رحمتی
10 اردیبهشت 1400

نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر
آمار سایت
مشاهده کامل آمار